Bandırma Roket Kulübü

Bandırma Roket Kulübü, Ahmet Şerif İzgören’in Elma Yayınevi’nden çıkan son çocuk kitabı. Kitabın arka kapağında 10-12 yaş yazsa da bana göre yaş grubu 10+, üst sınırı yok. Yaş 39 ve heyecanla okudum 🙂

Bandırma Roket Kulübü, 1957 yılında Rusların Sputnik I adlı füzeyi uzaya göndermelerinden etkilenen 5 liseli gencin gerçek hikayesini anlatıyor. Yazar bu tarihsel gerçeğin üstüne, hikaye kurgusunu, çocuk okuyucuyu hiç sıkmadan inşa ediyor. Liseli gençlerin kulüp kurma mücadelesi, ilk roketlerini ortaya çıkarmaları, önlerine çıkan bürokratik engeller, başlarına gelen beklenmedik olaylar, komik durumlar okuyucuyu gülümseterek anlatılıyor.

Kitapta arkadaşlık, ekip olma, bilim, yaratıcılık, azim ve vatan sevgisi temaları yoğun olarak işleniyor. Beni en çok etkileyen alt metinde verilen “karşınıza ne zorluk çıkarsa çıksın, siz yapın, bir katkınız olsun” mesajı ve “her şeyi kayıt etmek, bilgiyi nesilden nesle aktarmak” düşünceleri. Eser bu yönü ile çocuklara ümit veriyor, en çok yaptığımız hataları ve çözüm önerilerini gösteriyor.

Bandırma Roket Kulübü bir diğer yönüyle de uzay ve havacılık tarihini çocuklara öğretiyor. Bunu didaktik değil edebi metinlerle gerçekleştiriyor. Ali Kuşçu’dan Hezarfen’e, Vecihi Hürkuş’tan Nuri Demirağ’a tarihsel hikayeler bizi bekliyor.

Yorum, tavsiye benden, okumak okutmak konusunda son karar sizden.

Bandırma Roket Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön